SÖDERSTRÖMS STIFTELSE –  A SÖDERSTRÖM ALAPÍTVÁNY

Pályázati felhívás és ismertető a 2002-15-88-79 számú,

a magyarországi közoktatásban tanuló középiskolás diákok és érettségizett, 22 éves fiatalok számára kiírt tanulmányi pályázathoz

 

FIGYELEM! Kérjük mindenképpen olvassa el, mielőtt a pályázati jelentkezési lap kitöltéséhez kezdene!

OBS! A május 27. és 31. között fennálló szerverhiba miatt a pályázatok leadási  határideje egy héttel meghosszabodik: ENNEK A PÁLYÁZATNAK A LEADÁSI HATÁRIDEJE 2002. JÚNIUS 22.-E

 

Figyelem!

 

A pályázatok leadásánál eddig rengeteg problémát okozott a kelet-európai jelentkezőknek, hogy a pályázati jelentkezési lapot kinyomtatva postán kellett leadni.

 

Sok pályázó írta mind Lengyelországból, mind Magyarországról, hogy nehezen tudják kinyomtatni a jelentkezési lapot, továbbá azt, hogy nehezen jutnak nyomtatóhoz.

A pályázati lapok leadásának eddigi gyakorlata az Alapítványnál azért történt postai úton, hogy a jelentkező aláírhassa azt.

Az Alapítvány Kuratóriuma felismerte, hogy a pályázati lapok kinyomtatása és postai feladása túl nagy terhet ró a jelentkezők túlnyomó részére, ezért úgy döntött, hogy jelen pályázatot 2002. június 1.-jétől elektronikus úton, e-mailhez csatolva is el lehet küldeni erre az e-mail címre:

 

soderstromsstiftelse@yahoo.se

 

Tehát abban az esetben, ha Ön ezt a pályázatot még nem adta le, de ezt meg szeretné tenni, kérjük töltse ki a jelentkezési lapot (vagy a html vagy a word dokumentum formátumút) számítógéppel, ezután mentse fel az adatlapot a kitöltött adatokkal a számítógép hard diskjére (c:), vagy mágneslemezre, majd csatolja ezt a kitöltött adatlapot egy e-mail üzenethez. Amennyiben segítségre van szüksége, mert nem tudja, hogyan kell e-mailhez állományokat csatolni kattintson segítségért ide.

A pályázati adatlap elküldését követő napon megerősítést fog kapni az Alapítvány projektirodájából, ami annak a jele, hogy jelentkezési lapja megérkezett, ott azt kinyomtatták és feldolgozása megkezdődött. Abban az esetben, ha egyéb megjegyzést kíván csatolni a jelentkezési laphoz, kérjük azt írja annak az e-mailnek az üzenetrovatába, amelyikben a jelentkezési lapot elküldte.

 

Az elektronikus módszer segítségével lehetővé válik az is, hogy a projektiroda az esetleges hiányzó adatokat utólag megkérje, ami eddig elég hosszadalmas és nehézkes munka volt.

 

Abban az esetben azonban, ha végképp nem sikerülne a jelentkezési lapot Interneten elküldeni, a jelentkezési lapot küldje be postán a budapesti címre (Pf 107, 1241).

 

A másik ok, ami miatt át kell állnunk a jelentkezési lapok elektronikus kezelésére az, hogy a vártnál jóval több pályázatot kaptunk. A projektiroda alkalmazottai szinte megoldhatatlan feladat elé kerülnének, ha még egyszer ennyi jelentkezési lapot kellene feldolgozniuk és számítógépre vinniük.

 

Sok sikert! Lycka Till!

 

Ingmar Toth, Sven Hagberg, Ulrika Larsson och alla från Söderströms Stiftelsens arbetsbordet den 1. jun 2002

 

A svédországi székhelyű Söderström Alapítvány a 2002.-dik évtől magyarországi diákok számára is elérhetővé kíván tenni bizonyos tanulmányi pályázatokat. A Söderström Alapítvány civil Alapítvány és 1986-óta működik, elsődleges tevékenysége pedagógiai és szociológiai tanulmányok, kutatások végzése, 1990 óta foglalkozik jó képességű és ígéretes diákok svédországi egyetemi tanulmányi és előtanulmányi ösztöndíjakhoz juttatásával.

 

Az Alapítvány a tanulmányi ösztöndíjakat eddig kizárólag skandináviai és Európai Uniós országokban tanuló diákok számára tudta hozzáférhetővé tenni, ám az európai politika közelmúltbeli változásai lehetővé tették, hogy a pályáztatási rendszert az Alapítvány kibővíthesse és együttműködhessen olyan, eddig nem résztvevő országokkal is, mint Magyarország, Lengyelország és Észtország.

 

A pályáztatási rendszer ilyen kibővítése egyrészt a fent említett országok EU integráció érdekében hozott nagyarányú oktatáspolitikai fejlesztéseinek és koordinációjának köszönhető, másrészt a svéd kormány 2001-ben meghirdetett „Nyitott Európa” (Utvidga Europa) -nevű külpolitikai programjának, amely határozottan támogatja bizonyos kelet-közép-európai államok mielőbbi tagfelvételét az Európai Unió államszövetségébe.

 

A Svéd Királyság oktatási rendszerét a világ legjobb oktatási rendszerei közé sorolják; a javarészt állami oktatási rendszer fenntartására és működtetésére a svéd állam a GDP 6.7%-át költi évente. Az állami felsőoktatásban való részvétel svéd állampolgárok számára ingyenes, továbbá az állam fedezi a diákok kollégiumi elhelyezésének költségét is. A hallgatók havonta 2000 svéd korona tanulmányi illetményben részesülnek. Svédországban hat állami egyetem működik: Uppsala, Lund, Stockholm, Gothenburg, Umeå és Luleå. Ezekben az intézményekben a diákok szinte bármilyen témakört tanulhatnak, az ezeken az egyetemeken szerzett végzettséget a világ minden országa elismeri.

Az Alapítvány célja, hogy  tehetséges, de nem svéd állampolgárságú diákokat ösztöndíjban részesítve külföldiek is részt vehessenek a svéd egyetemi képzésben és lehetőleg minél több tehetséges diák végezhessen hazánk egyetemein.

 

Jelenleg ez az ösztöndíjrendszer csak az Európai Unió, Norvégia és Izland állampolgárai számára biztosított, de a közeljövőben (2003) szeretnénk beindítani ezt a pályáztatási rendszert Magyarországon is, lehetővé téve magyar diákok számára a felsőoktatási pályázatokon történő részvételt.

 

2002-ben a Söderström Alapítvány Magyarországon a 2002-15-88-79-es tanulmányi pályázatot hirdeti meg.

 

TUDNIVALÓK A 2002-15-88-79 – es PÁLYÁZATRÓL

 

Az Alapítvány aktuális magyarországi pályázata, a 2002-15-88-79-es jelzésű pályázat középiskolai tanulók és érettségizett, legfeljebb 22 éves fiatalok számára meghirdetett nemzetközi pályázat, melynek elbírálása Svédországban történik, a svéd pályáztatási rendszer jogszabályai értelmében. Ez a pályázat Magyarországon kívül párhuzamosan meghirdetésre kerül Lengyelországban és Észtországban is.

 

A 2002-15-88-79-es pályázaton sikerrel pályázók 2002 nyarán három, vagy hathetes, teljes mértékben támogatott nyári tábor jellegű (Sommaraktivitet Program) svédországi tanulmányúton vehetnek részt.

A tanulmányutak (nyári táborok), a 2002-es év nyarán (június 22-től augusztus 31-ig) egyszerre több helyszínen különböző nemzetiségű résztvevőkkel zajlanak. Az Alapítvány Sommaraktivitet programjai a svéd iskolaszünethez igazodnak, azonban a programszervezők figyelemmel lesznek a magyarországi iskolaszünetre is.

 

Pályázási feltételek:

A pályázó 14 és 22 éves kor közötti lehet. A pályázás feltétele, hogy a pályázó magyarországi közoktatási intézménynek számító középiskolában tanuljon, vagy ilyen intézmény végzett tanulója legyen (22 éves korig). Sikerrel pályázhatnak azok az általános iskolai jelentkezők is, akik már betöltötték 14.-dik életévüket és már felvételt nyertek 2002 szeptemberére valamelyik magyarországi középiskolába. (Ebben az esetben a pályázati űrlap megfelelő rovatába az utolsó két félév tanulmányi átlageredményét kell beírni –kumulatív súlyozott tanulmányi átlaggal számolva-.

A pályázónak rendelkeznie kell érvényes útlevéllel, és tanúsítania kell, hogy nincs ellene büntetőjogi eljárás folyamatban sem Svédországban, sem más EU tagországban.

A pályázó esetleges vízumkérelmét (pl. Magyarországon tanuló romániai állampolgárok esetében) pozitív elbírálás után az Alapítvány intézi.

 

Költségek:

A tanulmányutakon résztvevő nyertes pályázók részvételi, szállás és utazási költségeit a Söderström Alapítvány fedezi, azaz a pályázaton sikeresen szereplő pályázók teljes költségtérítésben részesülnek.

 

Az utazás módja:

Az oda-és visszautazás a SAS (Scandinavian Airlines) menetrendszerinti járataival történik. A különböző, de egy időben tartott tanulmányutakon résztvevő pályázók egyszerre, kísérővel utaznak. A résztvevőket a tanulmányút idejére szerződtetett bérautóbusz szállítja a stockholmi Arlanda repülőtérről a tábor színhelyeire.

 

Szállás és ellátás:

Szállás az egyetemvárosok diákkollégiumaiban, háromszobás, nemek szerint elválasztott, kollégiumi szobákban történik. A résztvevők étkeztetéséről (reggeli, ebéd, uzsonna és vacsora) a kollégium konyhája gondoskodik. Minden kollégium rendelkezik a mozgássérültek akadálymentes mozgását lehetővé tevő eszközökkel.

Az Alapítvány biztosítja, hogy külön igény esetén a nyertes pályázót egy szülő, vagy egyéb kísérő elkísérje a tanulmányútra. A szülőket és felnőtt kísérőket a tábor ideje alatt külön szálláshelyen szállásolják el. A felnőtt kísérő számára az Alapítvány az ingyenes szállást és ellátást igen, azonban az oda- és visszautat, továbbá az utazásbiztosítást nem tudja fedezni. A felnőtt kísérő kérelmének elfogadásakor a pályázó életkora, vagy mozgáskorlátozottsága elsődlegesen befolyásoló tényező.

 

Utazásbiztosítás:

Az utazás és tanulmányút idejére a résztvevők teljes körű utazásbiztosításban részesülnek. Az utazásbiztosítást a nyertes pályázókkal az előösztöndíj- szerződéskötéskor köti meg az Alapítvány által megbízott magyar biztosító. (A felnőtt kísérőknek saját maguknak kell az utazásbiztosításukról gondoskodniuk.)

 

A tanulmányút formája:

A tanulmányutak három, illetve hathetes időtartalmúak. A pályázónak a pályázati jelentkezési lapon jelölnie kell, hogy milyen időtartalmú tanulmányúton szeretne részt venni.

 

A tanulmányutak különböző továbbtanulási témakörökhöz kapcsolódnak. A táborok időtartalma alatt a résztvevők az adott témakört együtt dolgozzák fel, szakelőadásokat és kiállításokat látogatnak, diákkongresszust szerveznek, a témához kapcsolódó vetélkedőkön vesznek részt és segítséget kapnak ahhoz, hogy az iskolai oktatásnál játékosabb és könnyedebb formában, idegen nyelven mélyedhessenek el az őket érdeklő témakörökben. Az egyes csoportok munkáját két-két helyi, a témában járatos pedagógus vezeti. Napra lebontott részletes programot az előösztöndíj- szerződéskor kapnak a nyertes pályázók.

 

A tanulmányút témakörén túl részt vesznek helyi kulturális eseményeken, kirándulásokon, városnézéseken és egyéb szórakoztató-kulturális programokban, illetve betekintést nyernek a svéd felsőoktatási rendszerbe, megismerkedhetnek a különböző svéd egyetemi szakokon zajló munkával és azok követelményeivel.

 

A pályázati jelentkezési lapon a megadott helyre be kell írni azt a témakört, amely a pályázót leginkább érdekli. Ennek megfelelően a választható nyári tanulmányúti témakörök 2002-re (egyet válasszon!):

 

-          természettudományok (matematika, fizika, kémia)

-          informatika és számítástechnika

-          kultúra és művészetek

-          egészségügy (biológia, kémia, fizika és orvostudomány)

-          technika (műszaki tudományok a SAAB-SCANIA AB támogatásával) 

-          környezetvédelem (terepgyakorlatokkal; megfelelő fizikai kondíció szükséges)

-          színjátszás (dráma)

-          európai és világtörténelem

-          sport (úszni tudás szükséges!)

-          közgazdaságtan és világgazdaság

-          ifjúságpolitika és EU jog

 

Elsősorban jó képességű, nyitott szellemiségű és a világ dolgaira kíváncsi jelentkezők pályázatait várjuk. A pályázati jelentkezési lapot értelemszerűen kell kitölteni és Interneten,e-mailben csatolva kellelküldeni az Alapítványnak a következő címre: soderstromsstiftelse@yahoo.se.

 

A pályázat elbírálása

 

A pályázat elbírálása nem Magyarországon folyik. A beérkezett pályázatokat Stockholmba küldik, ahol a Söderström Alapítvány a pályázatokat továbbítja az Alapítvány döntésre illetékes bizottságának. A pályázat benyújtói számára (mivel a pályázat kiértékelése és elbírálása Svédországban történik) a Söderström Alapítvány a hatályos svédországi szabályozások értelmében teljes anonimizálást biztosít, azaz a pályáztatás folyamata alatt és azt követően olyan technikai eljárást vesz igénybe, amely biztosítja az érintett és a hozzá kötődő adatok közötti kapcsolat helyreállítása lehetőségének végleges kizárását.

A kiírási feltételeknek megfelelő pályázatokat a döntőbizottság meghatározott szempontok alapján pontrendszer szerint értékeli. A pályázatok elbírálásánál azok a jelentkezők élveznek előnyt, akiknek határozott elképzelései vannak a továbbtanulást illetően, ezt az elképzelést pedig megfelelő tanulmányi eredménnyel is alá tudják támasztani. Az Alapítvány magyarországi titkársága júniusban fog megnyílni, az Alapítvány képviselői itt fogják megkötni a nyertes pályázókkal az ösztöndíjról szóló szerződést.

 

Nyertes pályázók értesítése

 

A programra sikeresen pályázókat postán értesíti az Alapítvány.(Minden pályázatot beadó jelentkezőt értesítünk az elbírálásról). A nyertesek névsorát az Alapítvány magyarországi programokkal foglalkozó WEB- oldalán fokozatosan nyilvánosságra hozzák. A pályázatok kiértékelése folyamatosan, az Alapítvány Kuratóriuma alapján rögzített szempontok szerint történik. A nyertes pályázók teljes névsora a pályázat leadását követő 15.-dik napon várható. Ennek érdekében kérjük, hogy minden pályázó minél hamarabb adja postára pályázatát.

 

Tudnivalók a pályázat benyújtásáról

 

A pályázatot június 1.-je után Interneten, e-mailhez csatolva lehet benyújtani. Amennyiben egyéb megjegyzése lenne a pályamunkával kapcsolatban, megjegyzéseit írja abba az e-mailbe, amihez a pályázatot csatolta. Ha az Internetes pályázatküldés nem megoldható, pályázatát adja fel postán a budapesti címre: Söderström, BP. pf. 107, 1241. 

 

A pályázathoz pályázati díj nem fűződik, azonban a pályázatok fordítási költségeit (magyarról svédre) az Alapítvány nem tudja fedezni, ezt a pályázónak kell állnia (kivéve, ha pályázatát svédül adja be).

 

A fordítási díj 1950 Ft, melyet a pályázónak az Alapítvány magyarországi bankszámlájára banki átutalással lehet befizetni. Ebben az esetben igazolnia kell a fordítási díj befizetését.

Az Alapítvány magyarországi forintszámlája:

 

ERSTE Bank – Budapest

 

Söderström BRB.

11600006 – 00000000 - 05401341

 

 

 

A pályázónak csak abban az esetben nem kell fordítási díjat fizetnie, ha a pályázati ívet svéd nyelven tölti ki. Ha a pályázó a pályázati ívet svédül szeretné kitölteni, a szükséges adatokat a magyar nyelvű kérdésekre értelemszerűen svédül írja be!

 

A pályázathoz egyelőre nem szükséges igazoló dokumentumokat csatolni, ezeket a sikeres pályázóktól a szerződés megkötésekor fogjuk kérni.

 

A pályázati űrlap szabadon másolható, ám azt tartalmában megváltoztatni nem szabad (egyébként kóddal védett).

Az ezzel a pályázattal foglalkozó Internet oldalon a pályázati jelentkezési adatlap megtalálható Internetes formátumban és MS Word (2000) dokumentum formátumban is. A pályázatot bármelyik formátumban beadhatja.

 

 

 

 

 

 

 

SÖDERSTRÖMS BRB STIFTELSE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A pályázatok feladásának határideje: 2002. június 15.-e A pályázat beadási határideje a szerverhiba miatt 2002. június 22.-re módosult!

 

A pályázat benyújtásának határideje ezen határidő utolsó napján, 24.00 órakor jár le.

Egyéb kérdésekkel a következő e-mail címen fordulhat válaszért:

 

soderstromsstiftelse@yahoo.se

 

Regionális projektfelelős: Sven Hagberg

Tel.: 08 50 84 10 07

 

 

Köszönjük az együttműködését!

Tack för besväret.

 

 

 


Sven Hagberg

 

 


Ingmar Toth